Chorobom trzustki bardzo często towarzyszą nagłe oraz przeszywające bóle zlokalizowane w górnej części brzucha. Do typowych objawów schorzeń tego narządu należy także zaliczyć nadmierną utratę masy ciała bez konkretnej przyczyny, nudności, wymioty oraz stolce tłuszczowe. Takie symptomy na ogół świadczą o niedomaganiu trzustki.

Zarówno ostre, jak i przewlekłe zapalenie trzustki może być leczone środkami farmakologicznymi. Jak się okazuje, jeśli choroba zostanie rozpoznana dość wcześnie, wówczas organ może wrócić do swojego poprzedniego, zdrowego stanu. Gdy jednak schorzenie znajduje się w dość zaawansowanym stadium, wówczas leczenie może trwać nawet przez całe życie. Co więcej, pacjenci, u których zdiagnozowano przewlekłą chorobę trzustki, są dodatkowo narażeni na rozwój cukrzycy.

Kiedy tylko poczujemy ból trzustki, nie należy się kłaść. Jest to niestety dość często popełniany błąd. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie przyjęcie postawy siedzącej, co pomoże nam złagodzić dolegliwości. Warto także sięgnąć po lek przeciwbólowy, najlepiej po paracetamol.

W większości schorzeń trzustki lekarze zalecają ścisłą dietę. Dieta w chorobach trzustki jest na ogół dietą o niskiej zawartości tłuszczu. Obowiązuje także całkowity zakaz spożywania alkoholu oraz wyeliminowanie tłustych, niezdrowych potraw. Wszystkie produkty powinny być chude i zawierać w swoim składzie spore ilości pełnowartościowego białka. Posiłki powinny być przygotowywane poprzez gotowanie na parze lub w wodzie.

Poza leczeniem dietetycznym lekarze przepisują pacjentom z chorobami trzustki przyjmowanie tak zwanych tabletek z enzymami trzustkowymi. Należy je zażywać do każdego posiłku. Enzymy zawarte w kapsułkach nie tylko pomagają w odpowiednim trawieniu, ale także zmniejszają wydzielanie soku trawiennego.

W przypadku chorej trzustki największe znaczenie ma właściwa dieta, ale można także sięgnąć po domowe sposoby łagodzenia bólów trzustki. Szczególnie dobroczynne działania mają zioła, zwłaszcza: rzepik, pokrzywa oraz glistnik jaskółcze ziele. Są to rośliny, które w delikatny sposób wspomagają pracę trzustki.

Wyżej wymienione zioła posiadają właściwości uspokajające, rozkurczowe oraz przeciwbakteryjne. Mogą być z powodzeniem wykorzystywane jako środki wspomagające leczenie trzustki. Pokrzywa zwyczajna jest dodatkowo polecana osobom, u których została zdiagnozowana cukrzyca (często idzie w parze z przewlekłym zapaleniem trzustki).