W przypadku chorób trzustki najczęściej wykonywane są badania enzymów trzustkowych i wątrobowych oraz tak zwane badania obrazowe.

Podwyższenie enzymów trzustkowych we krwi, amylazy i lipazy, na ogół świadczy o procesie zapalnym trzustki. W większości przypadków najbardziej charakterystyczne jest jednak podwyższenie tych enzymów w próbce moczu, chociaż oczywiście wcale nie musi świadczyć o stanie zapalnym trzustki.

W razie podejrzenia schorzenia trzustki, poza badaniem enzymów trzustkowych bardzo często zleca się także badanie tak zwanych enzymów wątrobowych. Najbardziej charakterystycznym enzymem wątrobowym jest LDH, czyli dehydrogenaza mleczanowa, który znajduje się między innymi w wątrobie, nerkach oraz mięśniach. Aktywność tego enzymu wzrasta w przypadku wielu chorób, może więc świadczyć także o zawale serca czy o chorobie nowotworowej.

Jeśli w kontekście trzustki pojawi się jednak podwyższona aktywność enzymu LDH, wówczas taki wynik może świadczyć o stanie zapalnym, który toczy się wewnątrz organu. Co więcej, proces zapalny może postępować dość agresywnie, więc konieczne jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia.

Dość istotnym enzymem wątrobowym jest także AspAT (transaminaza). Związek ten uczestniczy w procesie metabolizmu białek. Jego zwiększona aktywność może świadczyć o ostrych oraz przewlekłych schorzeniach trzustki. W takich schorzeniach objawy i przyczyny chorej trzustki mogą być dość rozmaite, ale im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym pacjent ma większe szanse na wyleczenie.

Zmiany patologiczne w obrębie trzustki mogą zostać zdiagnozowane także za pomocą badań obrazowych. Jednym z nich jest USG jamy brzusznej. Badanie to w prosty sposób pozwala uwidocznić obraz trzustki na tle pozostałych organów jamy brzusznej. Dzięki temu lekarz jest w stanie ocenić, czy trzustka została objęta stanem zapalnym czy też nie. Ponadto USG jamy brzusznej jest stosunkowo najszybszym sposobem do postawienia właściwej diagnozy. W USG mogą być także widoczne kamienie pęcherzyka żółciowego.

Stosunkowo rzadziej w chorobach trzustki wykonywana jest natomiast tomografia komputerowa. Za jej pomocą można jednak postawić diagnozę dotyczącą torbieli trzustki bądź choroby nowotworowej tego organu. Tomografia komputerowa zalecana jest także w przypadkach, kiedy lekarz podejrzewa zmiany anatomiczne trzustki, które uniemożliwiają jej prawidłowe funkcjonowanie.