W przypadku trzustki możemy zetknąć się z różnymi schorzeniami tego organu. Najczęściej występującą dolegliwością jest ostre zapalenie trzustki, które dość często jest mylone z nowotworem trzustki, a w rzeczywistości wcale nim nie jest. Jest to jednak choroba o gwałtownym przebiegu, której z całą pewnością nie należy bagatelizować.

Najczęstszą przyczyną ostrego zapalenia trzustki jest nadużywanie alkoholu. Stosunkowo często schorzenie to wywoływane jest także przez kamicę żółciową (pojawianie się kamieni żółciowych w drogach żółciowych.

Objawy chorej trzustki są zazwyczaj konsekwencją rozwijającego się stanu zapalnego oraz przedostawania się do krwioobiegu enzymów trzustkowych. Choroba ta na ogół daje o sobie znać bardzo silnymi bólami zlokalizowanymi w górnej oraz środkowej części brzucha. Z tymi częściami jamy brzusznej związane jest położenie narządu. Bóle mogą również w niektórych przypadkach promieniować do pleców. Co więcej, tego rodzaju bóle mają to do siebie, że nie ustępują nawet po zażyciu środków przeciwbólowych.

Chora trzustka może także objawiać się wymiotami, wzdęciami brzucha, bólami mięśniowymi oraz bardzo wysoką gorączką (przekraczającą czterdzieści stopni Celsjusza) i dreszczami. W niektórych przypadkach dochodzi także do tak zwanego krwawego podbiegnięcia wokół pępka lub wokół okolicy lędźwiowej.

Obok ostrego zapalenia trzustki wyróżnia się także przewlekłe zapalenie trzustki, które charakteryzuje się nieodwracalnymi, postępującymi zmianami przewodów trzustkowych. Choroba na ogół wywoływana jest nadmiernym spożywaniem alkoholu, a jej głównym objawem jest ból brzucha. Rozwój tego schorzenia jest uzależniony w głównej mierze od ilości wypijanego alkoholu.

Jeszcze jedną chorobą związaną z trzustką jest rak trzustki, do którego może prowadzić przewlekłe zapalenie trzustki. Przyczyną nowotworu trzustki mogą być także inne czynniki, takie jak palenie papierosów, cukrzyca, wysoki udział mięsa w diecie, otyłość oraz płeć męska.

Schorzenia trzustki są poważnymi chorobami, które w niektórych przypadkach mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Szczególnie niebezpieczne jest ostre zapalenie trzustki, które zazwyczaj wymaga leczenia szpitalnego. Choroba ta, zwłaszcza zaniedbana, może prowadzić do zapaści oraz wstrząsu. Leczenie tego rodzaju choroby wiążę się z podawaniem odpowiednich płynów (najczęściej dożylnie), leków przeciwbólowych oraz antybiotyków.