Trzustka jest organem położonym w górnej części położenie trzustkijamy brzusznej. Specyficzną cechą tego narządu jest jego dość wydłużony, spłaszczony oraz nieregularny kształt. Niekiedy jest on nawet porównywany do kształtu haczyka lub młotka (zwłaszcza w rzucie poprzecznym). Z kolei w rzucie czołowym trzustka swoją budową może przypominać literę S.

U osób zdrowych trzustka jest zazwyczaj szaroróżowa, natomiast na zwłokach szarobiała. na powierzchni gruczołu wyraźnie zaznacza się budowa zrazikowa oraz tkanka tłuszczowa, która nadaje temu organowi lekko żółtawe zabarwienie. Tkanka tłuszczowa może być także odpowiedzialna za wygładzoną powierzchnię trzustki.

Pod względem anatomicznym trzustka składa się z dwóch części. Jedną z nich stanowi część wewnątrzwydzielnicza i jej głównym zadaniem jest wytwarzanie hormonów. Najważniejsze hormony trzustki to insulina oraz glukagon. Z kolei druga część tego organu jest określana mianem części zewnątrzwydzielniczej. Głównym zadaniem części zewnątrzwydzielniczej jest produkcja enzymów trawiennych, zwłaszcza soku trzustkowego, nazywanego śliną brzuszną.

Trzustka jest organem nieparzystym, położonym za żołądkiem oraz w pobliżu dwunastnicy. Dzięki niej możliwe jest trawienie pożywienia (głównie białek, tłuszczów oraz węglowodanów), a także regulowanie poziomu glukozy we krwi.

Rozpoznanie bólu trzustki nie jest łatwe. Chora trzustka daje różne objawy, które są bardzo podobne do siebie zarówno w przypadku zapalenia tego organu, jak i choroby nowotworowej. Zapalenie trzustki na ogół rozwija się po czterdziestym roku życia. Schorzenie to jest diagnozowane znacznie częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Jedną z głównych przyczyn dolegliwości związanych z trzustką są kamienie żółciowe, które w znacznym stopniu utrudniają przedostawanie się soku trawiennego do jelita cienkiego. W skutek tego enzymy trzustkowe zaczynają mieć niszczący wpływ na tkankę trzustki i dochodzi do rozwoju stanu zapalnego.

Schorzenia trzustki bardzo często są także rezultatem nadużywania alkoholu i palenia papierosów. W takich wypadkach choroba najczęściej ujawnia się dopiero po kilku, kilkunastu latach nałogu. Nieco rzadziej stany zapalne trzustki są natomiast wywoływane przez infekcje wirusowe, leki oraz urazy brzucha. Rzadko także dochodzi do rozwoju choroby trzustki w skutek czynników dziedzicznych.